استاد اسلحه

به یاد شهید حمید سربی

به قلم: مرتضی کربلایی حیدر

 


گردان حمزه بعد از عملیات کربلای ۱ گنجینه بزرگی بنام حمید سربی رو از دست داد. به جرات میتونم بگم این ضایعه هیچ وقت جبران نشد. شهید سربی علاوه بر اخلاق حسنه ای که داشت استاد اسلحه بود و از اموزش نیرو ها هیچ گاه دریغ نکرد. والفجر ۸ با اینکه من گروهان ۳ بودم ولی به لحاظ علاقه ای که به تک تیراندازی داشتم افتخار شاگردی این شهید عزیز رو هم دارم.

ایشان در کمال صبوری اصول تک تیراندازی رو به اینجانب آموزش داد و چقدر این آموزشها در کربلای ۵ به دردم خورد. وقتی تکنیکهای تیراندازی رو برای بچه ها توضیح میداد همه میخکوب میشدند چون علاوه بر اینکه خیلی وارد بود خیلی قشنگ توضیح میداد.

یادمه والفجر ۸ ار پی جی که داشتیم دوربین آرپی جی که خیلی گرون قیمته هم بهمون داده بودن دوستان رزمنده که با دوربین آر پی جی کار کردن میدونن چی میگم. کار کردن با دوربین نسبتا تخصصیه با اینکه دوره اونو تو پادگان اموزشی دیده بودم ولی شهید سربی نکات عملی و کلیدی برامون گفت که فقط با تجربه بدست میاد.

یادمه دوربین ها باطری مخصوص میخورد که ما نداشتیم ولی به کمک این شهید بزرگوار باطری قلمی رو با کش و چسب پارچه ای که از بهداری گردان گرفته بودیم به دوربین متصل کردیم و الحق که عالی کار میکرد. شب ۲۴ با همین دوربین ها تونستیم تو تاریکی شب به راحتی تانک های عراقی رو بزنیم .
یکی دیگه از خاطرات با این شهید عزیز وقتی بود که بعد از شب ۲۴ مجروح شدیم و با شهید سربی با قطار راهی اراک شدیم در کل مسیر تا اراک خدمت ایشان بودیم باور کنید که در تمام طول مسیر ایشان باز هم مشغول آموزش به ما بود.

من که از این عزیز خیلی یاد گرفم و خیلی بهش مدیونم

روحش شاد و یادش گرامی…..

9 پاسخ
  • مرتضی کربلایی حیدر
   مرتضی کربلایی حیدر میگه:

   چرا نمیشه هر چی بلد باشم در طبق اخلاص تقدیم میکنم بلاخره هر چی باشه شهید سربی الگوی ما بوده هست این شهید بزرگوار هر چی بلد بود بدون هیچ ادعایی به دیگران یاد میداد و الحق در اموزش چیزی کم نمیگذاشت خلاصه همه جوره در خدمتیم

   پاسخ
 1. سلمان فارسی
  سلمان فارسی میگه:

  سلام
  متاسفانه در پایگاهه ای بسیج هیچ آموزش نظامی برگزار نمی شود.
  با و جود تمام تهدیدهائی که کشور ما از همه اجانب دارد و با وجود اینکه ما دو نیروی نظامی بسیار مقتدر داریم ولی باید نیروهای بسیجی پایگاهها نیز آموزش های لازم را ببینند.
  یاد می آید زمانی که می خواست جنگ عراق اتفاق بیفتد جلسه ای در آمریکا برگزار شده بود که این جلسه رسانه ای شد.قرار شد برای اینکه قدرت آمادگی ایران برای مقابله را محک بزنن یک هلی کوپتر آپاچی آمریکائی بر فراز شهر آبادان به پرواز در آمد.به گونه ای که حتی با چشم غیر مسلح هم می شد دید!(فیلم این حادثه در شبکه العالم نیز پخش شد!مردم عادی با دوربین موبایل فیلمبرداری کرده بودند.هر چند بی کیفیت بود ولی این اتفاق افتاد.در آن جلسه مطرح شده بود که نیروی بسیج ایران به قدری آمادگی دارد که ظرف ۴۵ دقیقه عملیاتی می شود.یعنی با یک فراخوان به سرعت آماده می شوند.جالب است بدانید ظرف مدت ۳۰ دقیقه نیروهای امنیتی ایران با هلی کوپتر روبرو شدند و باعث متواری شدن متجاوز شدند.
  دقیقا ۱۵ دقیقه کمتر از پیش بینی آمریکائی ها یعنی اینکه ما همیشه آماده ایم.
  تنها تخصصی که ما دیدیم کلاش بود و بس!آن هم سال ۸۰ بود!

  سلام
  یه سوال: من درست متوجه نشدم آقای فارسی
  شما منظورتون جنگ ایران و عراقه؟ یا جنگ آمریکا در عراق؟

  پاسخ
 2. مرتضی کربلایی حیدر
  مرتضی کربلایی حیدر میگه:

  با سلام خدمت برادر عزیزم سلمان فارسی با عرض معذرت من بر خلاف شما فکر میکنم اتفا قا ما جوان هایی داریم با اینکه اموزش نظامی کلاسیک ندیده اند ولی اطلاعا تشان از زمانی که ما در جنگ اموزش دیدیم بیشتر است مثلا در مورد تیر اندازی پیشهاد میکنم سری ه سایت هایی بزنید با کلمات کلیدی
  تیراندرازی تک تیرانداز دوربین تفنگ تنظیم دوربین با لیزر و..،،.،.،
  باور کنید مطالبی از جوانها که اون روزهای جنگ را ندیده اند میبینید ک مطمینا نظر شما را عوض میکند .
  در اخر باید بگویم:
  سیاهی لشکر نیاید بکار
  که یک مرد جنگی به از صد هزار

  پاسخ
 3. سلمان فارسی
  سلمان فارسی میگه:

  سلام
  منظورم جنگ آمریکا علیه عراق است.
  بله جناب مرتضی کربلائی کلام شما متین است ولی ما دوست داریم یاد بگیریم و اولین مدافعانی باشیم که جلوی دشمن را می گیرند.
  ولی حیف که نمی شود جائی آموزش دید.شرایط کاری من نمی گذارد.فقط جمعه ها وقت داریم که فعلا در حال ضبط مصاحبه با دوستان شهداء برای ثبت و ضبط خاطره شهیدان هستیم.اگر در پایگاه های بسیج بود شرکت می کردیم.

  در مورد جنگ آمریکا علیه عراق هم برام خیلی جای تعجب داشت برادر فارسی
  فکر نمی کردم که هلیکوپترها بتونند از مرز رد بشن و صرفا برای محک آمادگی رزمی ما بر فراز یکی از شهرهامون به پرواز در بیان!

  پاسخ
 4. مرتضی کربلایی حیدر
  مرتضی کربلایی حیدر میگه:

  مهمترین استراتژی در جنگ که ضامن پیروزی است
  خدمت برادر عزیزم اقای سلمان فارسی :
  باور کنید مطالبی که خدمتتان عرض میکنم اعتقاد قلبی این جانب است و شخصا به ان یقین دارم.
  در مورد اموزش نظامی قصد ندارم تا اهمیت ان را کتمان کنم ولی واقعیت انکار ناپذیر این است که اموزش و تجهیزات پیشرفته نظامی ضامن موفقیت در جنگ نیست بلکه انگیزه جهاد و اعتقاد قلبی وپایداری واستقامت ………ودیگر عوامل معنوی ضامن پیروزی در جنگ است.
  و این موضوع صرفا فقط نظر این حقیر نیست علاو بر اتفاق نظر کلیه کارشناسان امور دفاعی، تجربه نیز این موضوع را تایید میکند.
  بطور مثال در جنگ ۸ ساله خودمان عراقی ها هم از نظر اموزش وهم از نظر تجهیزات نظامی بسیار از ما جلو تر بودند در رابطه با تجهیزات که لازم به توضیح نیست بر تری عراق بر ما اظهر ومن الشمس بود ودر مورد اموزش وتجربه نظامی همینقدر خدمتتا ن عرضکنم که در تمام طول جنگ رژیم عراق حتی یک سرباز را از خدمت وظیفه عمومی ترخیص نکرد.
  حال تصور کنید که یک سرباز مدت مثلا ۵ سال تک تیر انداز ارتش عراق بوده به نظر شما این سرباز به لحاظ تجربه نظامی با بسیجیانی که اکثرا با ماموریتهای ۳ ماهه و غالبا متناوب در جبهه حضور داشتند قابل قیاس است؟
  ولی در عمل دیدیم که عراق با انهمه امکانات در برابر بسیجیان ما به چه روزی افتاد.
  و این یک معجزه به معنای واقعی بود.
  با اندکی تحقیق شما هم قطعا به این نتیجه خواهید رسید پیشنهاد میکنم جنگهای امریکا در قرن ۲۰ و جنگ جهانی دوم را از دیدگاه فوق مطالعه فرمایید که بسیار برایتان جالب و روشنگر خواهد بود امید ان میرود که نیروهای مردمی و بسیج این موارد را سر لوحه تفکرات خود قرار دهند ودر ضمن اقدام به بالاتر بردن توان اموزشی و تاکتیکی خود کنند.
  مهمترین دلیل پیروزی در عملایات هایی مثل فتح المبین و والفجر ۸ تکیه بر همین استراتژی های معنوی بود که براستی تکیه گاهی محکم استوار بود.
  با ارزوی پیروزی و موفقیت همه بسیجیان در همه امور . والسلام

  پاسخ
  • سلمان فارسی
   سلمان فارسی میگه:

   سلام
   بله بنده نیز کلام شما عزیز را تائید می کنم.اگر ایمان و باور دینی نبود ما هیچگاه پیروز نمی شدیم.
   ولی ای کاش در پایگاهها آموزش نظامی داده می شد.حداقل با آموزش نظامی عده ای جذب می شدند و فعالیت می کردند ولی……..

   پاسخ
   • مرتضی کربلایی حیدر
    مرتضی کربلایی حیدر میگه:

    امیدوارم که این مملکت عزیز دوباره در گیر جنگ نشود چرا که خسارات جنگ جبران نا پذیر است.
    در جنگ ۸ ساله بهترین ها رو که شهدامون باشن از دست دادیم ولی اکه خدای نکرده جنگ بشه اون وقته که همه جا مرکز اموزش بشه حتی تو خونه ها شما هم غصه نخور اقا سلمان وقتش بشه و شرایط پا بده خودمون در خدمتیم و هر چی بلد باشیم به هر کسی که اهل دل باشه یاد میدیم انشاالله که هیچ وقت اتش جنگ شعله ور نشه که خیلی بده .

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.